
Vlasová séra se snaží optimálním způsobem postarat o naše vlasy. Čím dál tím více lidí se rozhoduje vyzkoušet tuto přírodní a šetrnou formu vlasové léče. Čím je ovšem tato metoda populárnější, tím více otázek současní i možní budoucí uživatelé mají. Nejčastěji se setkáváme s otázkami co se aplikace a dávkování týče, ale i více specifické otázky ohledně složení nejsou výjimkou.
Léčba vlasovým sérem. Kde začít?
Prvním krokem před aplikací séra by měla být analýza stavu a typu vašich vlasů. Díky tomu budete moci přesně určit, jaké sérum se k vašim vlasům nejvíce hodí. Toto vám ušetří spoustu problémů s neefektivními přípravky, které mohou v tom nejhorším případě vaše vlasy ještě více poškodit. Dále je nutné zjistit, zdali nejste na některou z ingrediencí alergičtí. Po tom všem si stačí zjistit doporučované metody aplikace a můžeme začít!
Jaké sérum se hodí k mým vlasům?
Pravidlo je jednoduché. Zeleninové a rostlinné oleje jsou bohaté na polynenasycené mastné kyseliny, které se nejvíce hodí k velice poškozeným vlasům s vysokou porozitou. Pro vlasy s nízkou porozitou se doporučují nasycené a mono-nasycené mastné kyseliny se zase hodí k vlasům se střední porozitou.
Kde si sérum zakoupit?
Nejpopulárnější oleje lze zakoupit v klasických drogeriích (slunečnicový, olivový, kokosový či grepový olej). Více specifické oleje, jako například ten ricinový či arganový, lze zakoupit ve specializovaných drogeriích. Vítězem se v této oblasti ale stává internet, na kterém můžeme nalézt ty nejspecifičtější oleje či séra z celého světa.
Jaké množství séra bych si měl na vlasy aplikovat?
Neexistuje žádné omezení co se týče množství aplikované léčivé složky, ale obecně se nedoporučuje aplikovat si přespřílišné množství. Jedna či dvě polévkové lžíce by měly stačit. Poznámka: nedoporučuje se aplikovat více než 4 polévkové lžíce denně. Vlasy by měly olej volně vstřebat a přitom se nikterak nezatěžovat.
Mělo by sérum být aplikováno pouze na pokožku, nebo také na vlasy?
Aplikace produktu závisí na typu produktu, který používáme. Pro příklad si uvedeme, že se obecně doporučuje těžší séra masírovat do oblasti pokožky hlavy, zatímco jemnější a lehčí séra by se měla aplikovat po celé délce vlasů. Tento styl aplikace používají téměř všechna séra, nicméně vždy doporučujeme přečíst si příslušný odstavec v příbalovém letáku věnovaný aplikaci.
Jak správně aplikovat vlasové sérum?
Léčba za pomoci sér může probíhat různými způsoby, stejně jako samotná aplikace sér. Rostlinné oleje lze aplikovat na suché, vlhké či přímo mokré vlasy. Co se času léčby týče, může probíhat jak před, tak po šamponovaní. Sérum lze také použít jako zakončení vaší vlasové péče, jelikož může fungovat jako stylizační činidlo. Vše záleží jen na vás a na vašich preferencích.
Jak dlouho bychom měli sérum na vlasech ponechat?
Přírodní rostlinné oleje se berou jako ty nejbezpečnější komponenty sér a jsou tak pro lidský organismus zcela neškodné. Proto není žádné omezení co se času působení na vlasech týče. Samozřejmě si vždy přečtěte informace od výrobce, které se k této oblasti vztahují. Jak již bylo řečeno, séra lze aplikovat jak před, tak po šamponování. Je nutné si ale uvědomit, že čím déle je sérum na vlasech ponecháno, tím déle mají účinné složky na to, aby byly do vlasů vstřebány. Proto jsou velice blahodárná ta séra, která se mají na vlasech nechávat přes noc.
Jak určit, jaký olej je efektivní?
Je to velice jednoduché. Pokud jsou vaše vlasy po použití viditelně jemnější, zdravější či zkrátka vypadají lépe než před tím, pak léčba oleji funguje a sérum působí tak, jak má. Kromě toho by měly být dlouhodobé výsledky viditelné již několik týdnů od první aplikace. Vše ale samozřejmě záleží na stavu a typu vašich vlasů.
Jaké existují metody užití sér?
Existují tři metdy, které můžete kombinovat jakkoliv chcete. Například můžete sérum aplikovat na suché vlasy před šamponováním. Sérum můžete také aplikovat na vlasy po foukání, například ihned po stylingu. Sérum v tomto případě dodává lesk a zjednodušuje další česání a úpravu vlasů. Další metodou je aplikace séra na mokré vlasy. V tomto případě sérum aplikujete po šamponování (vysušte přebytečnou vodu). Existuje ještě jedna metoda a tou je ponoření vlasů do mísy obsahující sérum a další kosmetické produkty. Doporučuje se také přidávat séra do domácích kosmetických produktů.
Jaké jsou ty nejpopulárnější vlasové oleje?
Jednoznačně arganový olej, což je luxusní složka mnohých sér, která má obnovující, vyživující a hydratační funkci. Dalšími populárními oleji jsou kokosový olej, orientální oleje z Indie a například rostlinné oleje. Setkáváme se také s makadamiovým olejem, mandlovým olejem, slunečnicovým olejem, grepovým olejem, ricinovým olejem, sezamovým olejem a olejem z lněného semínka. Je jasné, že toto je pouze malá část toho, co trh v oblasti vlasových olejů nabízí.
Může sérum poškodit vlasy?
V žádném případě. Vlasové oleje jsou zcela přírodní metodou vlasové péče. Oleje jsou naprosto bezpečné a přinejhorším pouze nepocítíte žádný účinek. Nejsou známy případy, kdy by sérum vlasy jakkoliv aktivně poškozovalo a to ani v případě, kdy si na vlasy aplikujete enormní množství séra.
Co se stane, pokud si vyberu k mému typu vlasů nehodící se sérum?
Výběr správného oleje pro naše vlasy je nesmírně důležitý, jelikož sérum budeme používat měsíc či déle a závisí na něm to, jakého zlepšení co se stavu vlasů dokážeme dosáhnout. Oleje, které se k vašemu vlasovému typu nehodí mohou způsobovat třepení vlasů, problémy při stylingu a dehydrataci. Dobrou zprávou je, že tyto stavy jsou pouze přechodné a vytratí se okamžitě co sérum přestanete používat.
Jak určit můj vlasový typ?
Velice důležitým indikátorem je vlasová porozita. Nejjednodušším způsobem, jak zjistit typ svých vlasů, je provést test se sklenkou vody. Pokud si chcete být stoprocentně jisti, navštivte odborníka. Ale teď zpět k testu. Vytrhněte si vlas a vložte jej do vody. Vlas, který rychle klesá ke dnu je poškozený a chybí mu hydratace. Na druhou stranu vlas, který zůstane na hladině, má všechny živiny které potřebuje a je správně chráněn před jakýmkoliv poškozením.
Proč se kokosový olej nehodí pro léčbu poškozených vlasů?
Většina lidí bere kokosový olej jako způsob léčby poškozených vlasů. Na internetu se můžeme setkat s celou řadou článků ohledně hydratačních a obnovovacích účinků tohoto oleje. Pravdou ale je, že kokosový olej vlasy hydratuje pouze nepřímo – ve skutečnosti zkrátka brání ztrátě vody. Díky obsahu nasycených mastných kyselin se skvěle hodí pro vlasy s nízkou porozitou (zdravé vlasy).
Jaká metoda léčby sérem je tou nejefektivnější?
Všechny metody za použití vlasového séra jsou efektivní. Nejintenzivnější účinek dodává noční aplikace séra, kdy mají oleje nejvíce času na to, aby byly vlasy správně vstřebány. Rovnoměrná distribuce séra je zase zajištěna tím, že své vlasy ponoříte do mísy plné vody a oleje.
Co je to vlasová porozita?
Vlasová porozita určuje to, jak moc je vnější ochranný obal našich vlasů poškozen. Externí část vlasu je složena z několika překrývajících se vrstev kutikul. Když jsou kutikuly doširoka otevřeny, znamená to, že mají vlasy vysokou porozitu, což v praxi znamená, že jsou vlasy poškozené a že se s nimi těžce pracuje.
Kterou vlasovou porozitu mám právě já?
Existují tři typy porozity: nízká, střední a vysoká. Vlasy s nízkou porozitou jsou rovné, hebké a těžce se s nimi pracuje, berou se jako zdravé vlasy. Vlasy s vysokou porozitou jsou velice poškozeny, dehydratovány a zkrátka ve velice špatném stavu. Vlasy se střední porozitou jsou někde uprostřed.
Jaké je spojení mezi oleji a vlasovou porozitou?
Oleje s různým obsahem různých mastných kyselin mají různé účinky. Co to znamená? Jeden olej se skvěle hodí k vlasům s nízkou porozitou, zatím co ten druhý zase k vlasům s vysokou porozitou. Kosmetická másla mají ten největší obsah nasycených mastných kyselin. Co se vlasů se střední porozitou týče, používejte mono-nasycené mastné kyseliny.
Kolik vlasová séra stojí?
Možná to zní samozřejmě, ale cena séra se odvíjí od toho, z jakých olejů je vyrobeno. Pokud oleje pochází z běžných rostlin, může být cena značně nižší než v případě, kdy se k výrobě používají ty nejluxusnější rostliny a plody.
Jak vlasová séra fungují?
Vlastnosti vlasových sér vás mohou překvapit. Přírodní oleje, hlavně ty za studena lisované a nijak neupravované, mají velice komplexní funkci. Vyživují, hydratují, posilují, regenerují a dodávají lesk, hebkost a krásu. Dále stimulují růst a brání tvorbě lupů. Očekávejte snížení produkce a sekrece mazu, ochranu vlasů před vysokými teplotami a funkční UV filtr.
Mohou vlasová séra urychlit růst vlasů?
Ano, samozřejmě. Díky pravidelné aplikaci přírodních olejů do oblasti skalpu můžeme docílit toho, že vlasy začnou růst rychleji díky vyživení vlasových kořínků. Dopadem sér je také růst takzvaných „dětských vlásků“, které jsou krásné, jemné a lesklé. Pro zrychlený růst se nejčastěji používá ricinový olej.
Mohu si sérum aplikovat na vlasy s lupy?
Vlasová léčba se skvěle hodí pro boj s problémy pokožky a vlasů, mezi které se řadí i lupy. Pokud vyberete sérum se správným olejem (sibiřská borovice), můžete správně regulovat mazové žlázy a omezit tak produkci mazu. Produkty mohou mít také antimykotické a antibakteriální účinky, díky čemuž eliminují problémy s lupy.
Kdy bych sérum používat neměl?
Kontraindikací pro používání séra je alergie na jakoukoliv z jeho složek. Pokud je člověk alergický na ořechy, bude se vyhýbat olejům z oříšků. Kromě alergií nejsou zaznamenány žádné další kontraindikace.
Může si žena sérum aplikovat během těhotenství?
Ano, těhotné a kojící ženy si mohou přírodní séra aplikovat i během těhotenství. Kromě toho se dále doporučuje užíváním séra nahradit umělou kosmetiku s přidanými syntetickými látkami.
Je pravda, že séra urychlují vysoušení vlasů?
Oleje mohou urychlit sušení vlasů, jelikož se oleje nerozpouští ve vodě. Když se olej absorbuje do vlasu, voda je vytlačena na povrch vlasu. Přesně díky tomu vlasy po použití oleje schnou rychleji. Tato metoda dokáže zkrátit čas, který sušení vlasů zabere, asi o 50%.
Proč jsou vlasové oleje lepší než klasické kondicionéry?
Oleje jsou efektivní alternativou kondicionérů, masek a balzámů. Nejen že skvěle fungují co se péče o povrch vlasů týče, ale také regenerují a posilují vlas zevnitř. Účinek je také daleko intenzivnější díky pravidelnému užití. Oleje permanentně zlepšují stav vlasů. Kromě toho jsou daleko bezpečnější a lépe se hodí k vlasové struktuře.
Obsahují séra silikony, parabeny či alkoholy?
Pokud se bavíme o čistých, přírodních olejích, pak ne, neobsahují ani jednu z výše uvedených složek. Přírodní oleje jsou kosmetikou ze zcela přírodních látek a obsahují hlavně vitaminy, minerály, mastné kyseliny a další přírodní látky. Vždy si ale před koupí séra projděte, jaké ingredience obsahuje.
Dokáže sérum vyrovnat pH kůže?
Drtivá většina přírodních olejů má podobnou kompozici jako lidská kůže. Přesně z tohoto důvodu se skvěle hodí pro výživu hydrolipidové bariery vlasů a vyrovnání pH.